< návrat zpět

Dalekozrakost - špatné vidění na blízko a možnost léčby

Dalekozrakost (neboli Hypermetropie) je nejčastější refrakční vada vyskytující se v populaci po krátkozrakosti. U člověka s dalekozrakosti se paprsky sbíhají za sítnicí a ten vidí předmět (kniha, mobilní telefon, drobné práce) neostřně a rozmazaně na blízkou vzdálenost. Takto nedokonale vyvinuté oko je kratší přibližně o 3 milimetry než oko zdravé, které měří 24 mm.

Dalekozrací musejí při zaostřování na blízko zvýšit tzv. lomivost svého optického aparátu. K tomu dojde smrštěním ciliárního sval, čočka zvýšá své zakřivení a vyklene se.

Pro zajímavost: Například zdravý člověk bez jakékoli refrakční vady, při práci na vzdálenost 33cm musí zvýšit akomodaci o 3 dioptrie.

Dalekozrací dokáží část své vady vykorigovat

S nízkou dalekozrakostí se oko dokáže vlastním zaostřováním své neostré vidění částečně vykorigovat a vidět ostře i na čtecí vzdálenost. Tato schopnost je pouze dočasná a později se s věkem vytrácí.

Děti se s dalekozrakostí rodí

Mezi širokou veřejností není příliš známo, že se děti s dalekozrakostí již rodí. Vnitřní délka jejich očí je cca. 19mm. S růstem tělíčka roste i samotné oko, z čehož vyplýva, že časem zrak vyvine do standardní velikosti - tedy 24mm do délky. V praxi však asi u 45% očí zůstane jistý stupeň dalekozrakosti.

Příznaky dalekozrakosti

Hypermetropické oko má tendenci neustále dokonale akomodovat. Nízký stupeň této vady obyčejně probíhá v dětském a mladším věku nepozorovaně, a to díky jejich velké akomodační šířce. Mají dostatečně velkou akomodační rezervu a svou vadu korigují vlastním akomodačním úsilím.

U dalekozrakých občas můžeme pozorovat, že mají potíže se čtením, nebo také šilhají. Při vysokých dioptrií a s přibývajícím věkem není sval schopen dokonalého zaostředí. Člověk se snaží neostré vidění zlepšovat tzv. akomodací (zaostřením), ale to není bohuže dlouhodobě snesitelné. Postupně dochází k obtížnému vidění, slzení, pálení, únavě očí bolesti hlavy. Stupeň těchto projevů je výrazné ve večerních hodinách za šera či v noci a po vysoké fyzické nebo psychické námaze. V těchto situacích doporučujeme navštívit očního lékaře, který doporučí vhodnou korekci - brýle, kontaktní čočky či jeden z refrakčních zákroků.

Možnosti korekce

Pro korekci dalekozrakosti můžeme použít dva typy pomůcek - brýle a kontaktní čočky.

  1. Kontaktní čočky (zkráceně čočky / KČ) - S lehkou dalekozrakostí člověk používá brýle jen při čtení knih, psaní SMS nebo pletení či vyšívání z důvodu příznivého osvětlení, které způsobuje dostačující zrakovou ostrost na blízko.
  2. Kontaktní čočky - Léčba kontaktními čočkami má více výhod o proti brýlím. Lidé čočky nosí díky ostřejšímu vidění a neomezenému zornému poli. Kontaktní čočky se pohybují spolu s rohovkou a kopírují její pohyb oka, pohled je vždy v centru. Díky tomu nedochází k negativnímu deformovanému vidění

Operace krátkozrakosti laserem a ceny zákroků

Refrakční chirurgie (laserové operace očí - metody PRK, LASEK, FemtoLASIK a ReLex SMILE).

Ceny operací

Druh zákroku / vyšetření
kraj

Název pracoviště
Kraj
Cena od:
Hodnocení
Praha
13 900 Kč
Plzeň
16 000 Kč
Praha
13 500 Kč
Brno
13 500 Kč
Praha
14 000 Kč
Nehodnoceno
Ústí nad Labem
16 000 Kč
Cheb
16 000 Kč
Nehodnoceno
Praha
8 900 Kč
Ostrava
8 900 Kč
České Budějovice
8 900 Kč
Brno
8 900 Kč
Brno
14 500 Kč
Nehodnoceno
Brno
12 500 Kč
Karlovy Vary
15 000 Kč
Praha
14 000 Kč
Olomouc
15 000 Kč
Vsetín
16 900 Kč
Hradec Králové
13 000 Kč
Nehodnoceno
Zlín
11 000 Kč
Praha
11 000 Kč
Ostrava
11 000 Kč
České Budějovice
11 000 Kč
Nehodnoceno
Brno
11 000 Kč
Ostrava
13 500 Kč
Nehodnoceno
Olomouc
26 000 Kč
Praha
13 900 Kč
Olomouc
18 990 Kč
Nehodnoceno
Brno
12 500 Kč
Nehodnoceno

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Diskuze a komentáře
Jitka-K
Přeji pěkný den, prosím o Váš názor, zda je pro mě vhodná operace...
Olga-Safarikova
Dobrý den, jsem ráda, že mohu nepotřebné brýle někomu darovat - má...
Martin
Dočetl jsem se že brýle s antireflexní vrstvou propouštějí víc svět...
Nové hodnocení klinik<
Jiřina Patočková, ing.
Dne 31.3.2015 jsem podstoupila operaci- zaveden...
Jana Sovova
Super jednani a skvělý pocit po zákroku, nic ne...
Kušnírová Petra
Mé kladné hodnocení profesionálního i lidskéh...