Kategorie: Články, Rozhovory s lékaři

DuoVize.cz - 4 otázky: reoperace po zákroku, čekací doby a šedý zákal

DuoVize.cz - 4 otázky: reoperace po zákroku, čekací doby a šedý zákalPoložili jsme 4 otázky lékařům oční kliniky DuoVize.cz které často posíláte e-mailem.

Mnoho pacientů se e-mailem ptá na otázky, které se poměrně často opakují. Zde jsme pro Vás vybrali ty, které určitě oceníte.

Proč dochází k tomu, že pacienti odcházejí z jiných klinik s velmi špatným výsledkem (dvojité/trojité vidění, halo, glare atp.)? Na co by si pacienti měli dávat pozor při výběru kliniky?

“Problémy jako dvojité vidění, halo, glare vznikají při refrakčních operacích výrazně častěji v případech, kdy není správně indikován druh refrakční operace nebo jsou při této operaci nesprávně nastaveny parametry laserového ošetření. Setkáváme se s tím především, když zařízení nechce ztratit pacienta/klienta a operuje ho i v případě, že pro něj zákrok není vhodný ve snaze odstranit dioptrie za každou cenu. Jsou lékaři, kteří přestože patří mezi nejvěhlasnější, veřejně prezentují, že kontraindikují jen cca 1% pacientů. Celosvětově se přitom uvádí, a naše zkušenosti to potvrzují, že reálně není vhodných, k laserové operaci, cca 15-20% pacientů. Dalším problémem jsou pak vstupní vyšetření ve stejný den jako operace. Důsledkem tohoto jsou nedostatečně vyšetření pacienti, u kterých se dostavují „nečekané“ komplikace.“

Má další otázka bude směrovat k reoperacím po špatně odvedeném zákroku. Pokud k Vám přijde pacient, kterému špatně provedli laserovou operaci na jiné klinice, jste schopni mu pomoci?

“Výraz „špatně provedli“ může znamenat mnoho různých věcí. V něčem jsme schopni pomoci, v něčem ne, záleží na konkrétní situaci a výsledku vyšetření. Opakovaně se setkáváme s tím, že za námi přicházejí s pooperačními problémy pacienti, kteří si vybrali kliniku podle nízké ceny. Cena by neměla být hlavním kritériem při výběru pracoviště. Náprava problémů je totiž často složitá a drahá.“

Objedná-li se dnes pacient na předoperační vyšetření, jak dlouho na něj bude čekat? Jaké jsou poté čekací doby na zákrok?

“Vstupní vyšetření objednáváme do 14 dnů a operace záleží podle jejího typu, běžné operace dioptrií NeoLASIK HD nebo metodu PRELEX s aplikací multifokální čočky se většinou provádí do 14 dnů od vyšetření. Při implantaci nitroočních čoček, které se objednávají na mírů, bývá čekací lhůta až 8 týdnů.“

Kolik očí s šedým zákalem jste již odpoperovali novým femtosekundovým laserem? Jaké jsou výsledky měření?

“Odoperovali jsme přes 120 pacientů. Metoda se osvědčuje, je velmi přesná bezpečná s předpověditelným výsledkem. Pacienti jsou spokojeni, průběh operace hodnotí jako kldný, zákrok probíhá bez stresu. Operaci laserem si volí především pacienti se šedým zákalem. Operatéři si pochvalují to, že nemusí používat ostré nástroje a obávat se „cuknutí“ pacienta. Zásadně se zkrátila doba, po kterou je oko „otevřeno“ a tím se ještě více zvětšila bezpečnost operace. Po operaci dochází k velmi rychlému hojení a obnově vidění. Jsme hrdi na to, že investici do femtosekundového laseru LenSx jsme provedli v České republice jako první. V nedávné době byl laser LenSx upgradován na nový dokonalejší software. Hlavním přínosem je dokonalejší OCT s vyšším rozlišením obrazu a možnost dělat laserem další řezy.“

Děkuji primářce Oční kliniky DuoVize.cz MUDr. Lucii Valešové a Ing. Lence Buriánkové za zprostředkování rozhovoru.

MUDr. Lucie Valešová   DuoVize - Praha
Vydáno 15.11.2012
Přečteno 4619x

Komentáře rss

Před psaním komentáře, dotazu a odpovědi si prosím uvědomte:

  • Jste na návštěvě = vyvarujte se vulgaritám, nadávkám a dalším atakům
  • Logujeme Vaší IP adresu = notorické konkurenční boje očních klinik budou řešeny mazáním komentářů
  • V případě porušení těchto dvou jednoduchých pravidel = obdržíte blokaci webu na Vaší IP
Přidat komentář

, -

Příspěvek poslán 27.11.2012

odpovědět
avatar
Dobré ráno p. Smetko,
jaký je důvod k tomu, aby nemohl být pacient vyšetřen a odoperován v tom samém dni????

Richard
odpověděl(a)
Redakce VášZrak.cz
Dobrý den,
oko je více namáháno a zákrok není pro pacienta příjemný. Správné vyšetření trvá klidně i 3 hodiny a poté by se měl dát čas na rozmyšlenou.

Jak jsem psal jinde, není to prodloužení vlasů či zkrášlení nehtíků, ale operace očí.

Redakce VášZrak.cz • info@vaszrak.cz