< návrat zpět

Dalekozrakost - špatné vidění na blízko a možnost léčby

Dalekozrakost (lékařsky nazývána hypermetropie) je oční vada, která postiženému znemožňuje ostré vidění na blízko. Lze ji korigovat několika způsoby. Nejčastěji lidé volí brýle nebo kontaktní čočky a pokud se chtějí definitivně zbavit dioptrií musí podstoupit operaci očí excimerovým laserem.

Jak poznáte dalekozrakost? Špatným viděním do blízka...

Dalekozrakost se pozná rozmazanými předměty před očima. Je to dáno tím, že se oko vlivem růstu a jiných faktorů zkracuje a obraz se spoujuje za sítnicí. Ve chvíli, kdy vidíte hůře na blízko musí nastoupit oční lékař (odborně nazýván oftalmolog - laicky „očař“), který vyšetří zrak a předepíše odpovídajcí korekci plusovými skly (neboli spojkami).

Rozdělení

V zásadě dalekozrakost dělíme podle výše vady do tří skupin:

  1. Léhká - zpravidla do +2 DP.
  2. Střední - od +2 DP do +4 DP.
  3. Těžká - od +4 DP.

Vyšetření zraku - nitrooční tlak

Při návštěvě oftalmologa podstoupíte několik vyšetření. Jako první vám změří tzv. nitrooční tlak. Jde o bezbolestné vyšetření, při kterém přístroj pod mírným tlakem do oka foukne vzduch a podle rychlosti odrazu se změří tlak uvnitř oka v mmHg (neboli torrů). Hodnota mezi 10 až 20 mmHg se považuje za normální. Vyšetření je mírně nepříjemné.

Měření objektivní refrakce

Dále bude následovat měření objektivní refrakce na autokeratorefraktometru. Při pohledu do přístroje uvidíte domeček s krajinou, lékař stiskne tlačítko na ovládacím panelu a přístroj změří orientační hodnoty vaší vady. Vyšetření je bezbolestné.

Kontrola ostrosti

Kontrola ostrosti zraku se provádí na snellenově tabuli (Snellenova tabule na Wikipedii). Jde o tabuli s černými písmeny, na které se z předepsané vzdálenosti zkouší ostrost. Pokud lékař zjistí nedostatky, přejde ke korekci zkušebními skly do doby, než přečtete předepsaný řádek.

Kontrola očního pozadí, zrakového nervu a rohovky

Kontrola očního pozadí a rohovky kontroluje lékař pomocí štěrbinové lampy. Jde o přístroj, který je podobný mikroskopu s tím rozdílem, že má integrovanou svítilnu, kterou lékař zkontroluje rohovku, oční pozadí a zrakový nerv.

Pravidelné kontroly zraku

Stejně tak jako např. zuby potřebují pravidelnou kontrolu, tak se na oči musí čas od času podívat i oční lékař. Kontrola by měla být pravidelná - každých 6 měsíců bez ohledu na to, zda trpíte nějakou oční chorobou nebo ne.

Vyšetření zraku na štěrbinové lampě vysetreni-zraku

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Slevy na laserové operace

Laserový zákrok ReLex Smile za 25000 Kč
Laserová operace očí za 13 900 Kč

Diskuze a komentářeZeptat se

G
Gabina před 3 dny
Dobrý den, dcera má astigmatismus, je jí 17,5 l...

I
Ilona před 4 dny
Dobrý večer, na kontrole mi oční lékař zjistil ...

M
Maja před 5 dny
dobrý den, je mi 50 let a oční lékař mi zjisti...

Nové hodnocení klinikOhodnoťte

Jaroslav Kostka
Přijemné prostředí a dobré jednání.výsledek op...
Ing. arch. Klára Veselá
Laserovou operaci očí jsem podstoupila letos v ...
Kateřina Hubáčková
Perfektní, profesionální přístup. Vše perfektně...